ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД ОСТАВИ В СИЛА ПОТВЪРДЕНА ОТ ПЛОВДИВСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД ПРИСЪДА ЗА КАТАСТРОФА С ТРИМА ЗАГИНАЛИ
Потвърдена от Пловдивския апелативен съд присъда за катастрофа с трима загинали е оставена в сила от Върховния касационен съд.
И. Д. е осъден на 10 години лишаване от свобода и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 години.
Делото в Апелативен съд – Пловдив е било образувано по протест на прокуратурата и жалби на подсъдимия и частните обвинители.
С присъда постановена от Пловдивския окръжен съд, подсъдимият И. Д. е признат за виновен в това, че на 02.05.2021 г., на Околовръстното шосе на Пловдив, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил „БМВ Х5“, нарушил правилата за движение по пътищата, движейки се със 180 км в час, като изпреварил моторно превозно средство използвайки пътна лента за насрещно движение, когато не могъл да се върне безпрепятствено в напуснатата пътна лента и се блъснал челно в идващ отсреща автомобил. Вследствие на удара загинали трима души. Деянието е извършено в пияно състояние – с концентрация на алкохол в кръвта 2,17 на хиляда.
Производството по делото пред първата инстанция е проведено по реда на съкратеното съдебно следствие. Подсъдимият е направил признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и е изразил съгласие да не се събират доказателства за тези факти, а наказанието му е било редуцирано с 1/3.
Върховният касационен съд е отхвърлил като неоснователни жалбите на подсъдимия и на частните обвинители.
Върховните съдии смятат, че при определяне на наказанието лишаване от свобода Пловдивският апелативен съд изключително задълбочено е обсъдил степента на обществена опасност на деянието и дееца и при правилно отчетен превес на отегчаващи отговорността обстоятелства е заключил, че наказание определено над средния размер, е съответно на извършеното престъпление и достатъчно за поправянето и превъзпитанието на И. Д. Искането за връщане на делото на въззивния съд за увеличаване на наказанието до установения в закона максимум не държи сметка за правилата за индивидуализация на наказанието, които изключват ангажиране на максимална отговорност на дееца при отчетени и неоспорени от частните обвинители смекчаващи обстоятелства, каквито са чистото съдебно минало на дееца, трудовата ангажираност и влошеното му здравословно състояние в резултат на същото ПТП. Наложеното наказание от десет години лишаване от свобода в съчетание с лишаване от правоуправление за срок от дванадесет години е достатъчно строго наказание при конкретните обстоятелства по делото и влошеното здравословно състояние на дееца.
Решението на Върховния касационен съд е окончателно.
ЗАБЕЛЕЖКА: Съгласно чл. 16 от НПК обвиняемият се счита за невинен до завършване на наказателното производство с влязла в сила присъда.