ВКС ПОТВЪРДИ РЕШЕНИЕ НА ПЛОВДИВСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД, С КОЕТО Е НАЛОЖЕНО НАКАЗАНИЕ ОТ ЧЕТИРИ ГОДИНИ И ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА ПРИЧИНЕНА КАТАСТРОФА СЪС ЗАГИНАЛА БРЕМЕННА ЖЕНА И ПРИЯТЕЛЯ Й
Върховният касационен съд потвърди изцяло постановеното от Пловдивския апелативен съд решение, с което е наложено наказание от 4 години и 8 месеца лишаване от свобода за украинския гражданин С. П. Той е признат за виновен в причиняване на смърт по непредпазливост на двама души, настъпила при катастрофа на автомагистрала „Тракия“.
С присъда от 10.06.2019 г. Окръжен съд – Пловдив е признал С. П. за виновен в това, че на 28.05.2018 г., на автомагистрала „Тракия“, при управление на товарен автомобил влекач „Волво“, е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на И. М. и бременната му приятелка С. К., като деянието е извършено след употреба на наркотични вещества /тетрахидроканабинол/, като случаят е особено тежък и го е осъдил на 7 години лишаване от свобода. С. П. е лишен от право да управлява МПС за срок от 7 години.
Недоволни от присъдата останали роднините на жертвите и подсъдимия . Те са подали жалби в Апелативен съд, с искане за увеличаване и съответно намаляване на наказанието. След разглеждане на делото Пловдивският Апелативен съд изменя присъдата на Окръжния съд, като приема, че подсъдимият е извършил само едно нарушение на Закона за движение по пътищата и е с ниска степен на обществена опасност , поради което не е налице квалифициращият признак „особено тежък случай“. За това Апелативният съд намалява наказанието на шофьора С. П. от 10 на 7 години лишаване от свобода, което при редуциране с 1/3, заради съкратения съдебен процес, остава 4 години и 8 месеца лишаване от свобода, като го лишава и от право да управлява МПС за срок от 5 години и 6 месеца.
Върховният касационен съд е преценил, че правилно апелативните магистрати са приели, че в случая водачът е нарушил единствено правилото за движение по пътищата по чл. 20, ал. 1 от ЗДвП за непрекъснат контрол върху превозното средство, в причинна връзка с настъпилия обществено опасен резултат, поради което е изходил от законосъобразната позиция, че дееца следва да носи наказателна отговорност само за нарушения на тези правила за движение по пътищата, които се намират в пряка причинно - следствена връзка с настъпилия вредоносен резултат.
Решението на Върховния касационен съд е окончателно.