Пловдивският апелативен съд потвърди изцяло присъдата, постановена от Окръжен съд – Пазарджик, с която 14 подсъдими бяха признати за виновни по т. н. „имамско дело“
Пловдивският апелативен съд потвърди изцяло присъдата, постановена от Окръжен съд – Пазарджик, с която 14 подсъдими бяха признати за виновни по т. н. „имамско дело“.
Делото е образувано по жалби на 12 от подсъдимите с искане за отмяна на наказанията и признаването им за невинни по повдигнатите обвинения. Присъдата беше протестирана от Окръжна прокуратура – Пазарджик, с искане за увеличаване размера на наложените наказания на подсъдимите. В съдебното заседание протестът не беше поддържан от представителя на Апелативна прокуратура – Пловдив.
В решението си /от 621 страници/ Пловдивският апелативен съд приема, че обжалваната присъда е правилна, обоснована и законосъобразна. При разглеждане на делото не са били допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване правото на защита на подсъдимите. Събраните по делото доказателства са обсъдени от първоинстанционния съд внимателно и задълбочено, въз основа на което са направени и съответните правни изводи. Наложените наказания са справедливи и отговарят на тежестта на извършените престъпления.
През месец декември 2019 г. Пазарджишкият окръжен съд призна А. М. А. за виновен за това, че от ноември 2013 г. до 25.11.2014 г. в Пазарджик, Пловдив и Асеновград е проповядвал омраза на религиозна основа чрез слово – непосредствено и чрез Интернет, чрез организиране, издаване и разпространяване на книгата “Вероотстъпване “ на български език, както и с муджахидински жест с показалец на ръката, изразяващ се във верска нетърпимост към неизповядващите и непрактикуващите салафитското течение на исляма.
А. М. А. е признат за виновен и в това, че при условията на продължено престъпление, в периода 11.2013 г. – 25.11.2014 г. в Пазарджик, в джамията „Абу Бекир“ и посредством профил в Интернет сайт е пропагандирал война. На А. М. А. е наложено едно общо най-тежко наказание от 7 години и 6 месеца, което е увеличено с една година.
Така наказанието, което А. М. А. ще следва да изтърпи, е 8 години и 6 месеца лишаване от свобода и глоба от 9 500 лева. Останалите подсъдими са осъдени, както следва:
А. С., С. Д., Й. М., О. Б. по на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода и глоба от по 7 000 лв. за всеки от тях.
С. А., С. М., Е. С., Р. И., Р. К. и Н. Щ. на по 2 години и 6 месеца лишаване от свобода и глоба от по 6 000 лв. за всеки от тях.
А. И. и В. С. на по 2 години лишаване от свобода.
А. А. е осъдена на 2 години и 6 месеца условно с 4 години и 6 месеца изпитателен срок.
Решението на Пловдивския апелативен съд не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.
ЗАБЕЛЕЖКА: Съгласно чл. 16 от НПК обвиняемият се счита за невинен до завършване на наказателното производство с влязла в сила присъда.